Ryska ubåtarna oroar – Sverige får nyckelroll, dn.se

[…] IISS senaste sammanställning, publicerad i år, visar att Norra marinen nu har 33 ubåtar, med varierande uppgifter och beväpning. Många har moderniserats de senaste åren, poängterar Johannes Fischbach, och kan avfyra missiler med lång räckvidd.

– I dag har vi inte en tillräckligt bra bild av var ubåtarna är, säger Liselotte Odgaard, senior säkerhetsanalytiker och Arktisexpert på den amerikanska tankesmedjan Hudson Institute.

Hon har märkt att Norra marinens ubåtar ger sig ut på allt fler uppdrag som sträcker sig långt från Kolahalvön. Hennes analys är att de förbereder sig för att slå ut telekablar, infrastruktur och kommunikationslinjer mellan Nordamerika och Europa.

– Det kan störa Nato, skapa förvirring och försena beslut, medan Ryssland bygger upp styrkor någon annanstans, till exempel i Europa, säger Liselotte Odgaard.

Därför är det viktigt att Nato motar in Norra marinen mot Kolahalvön, och ökar bevakningen av de ryska ubåtarna, menar Odgaard. För om de ubåtarna plötsligt börjar uppträda annorlunda – då kan något vara på gång.

– Sverige är huvudaktören när det handlar om att hålla ute ryska styrkor, inklusive ubåtar, från Östersjön, säger hon. Läs artikel