Natokällor uppger för Iltalehti att den svenska arméns mekaniserade brigad kommer att utgöra kärnan i den Natobrigad på 4 000–5 000 soldater som ska etableras i finska Lappland.
Försvarsmakten har Norrbottensbrigaden i norra Sverige, som består av fem stridsbataljoner och deras stödenheter. Varje bataljon har cirka tusen soldater.
Norrbottensbrigaden är specialiserad på vinterkrigföring. Dess högkvarter ligger i Boden, 130 kilometer från finska gränsen i Torneå.
Enligt Natokällor har Natos överbefälhavare för de allierade arméerna i Europa, general Alexus G. Grynkewich ( SACEUR), godkänt en operativ plan som utarbetats av den svenska och finska generalstaben, där huvuddelen av den finska FLF-styrkan kommer att bestå av svenska soldater från Norrbottensbrigaden.
– Svenskarna står i beredskap i sina egna baracker, som ligger nära Finland. Om spänningarna med Ryssland eskalerar kommer de att flytta till finsk sida, säger en Natokälla. […]
Källor betonar att Natos operativa planering nu utgår från att svenska markstyrkor i norr ska försvara Natos östra gräns tillsammans med finska divisioner.
– Det här är en stor kulturell förändring för svenskarna, men en som kan rättfärdigas mycket rationellt. Gemensamt försvar kommer att ske i Finland, det vill säga där det är mest meningsfullt, betonar en annan Natokälla. Läs artikel
Läs också kommentar tidigare på den här sajten.