Marinen ska omorganiseras – projektgrupp tillsatt, officerstidningen.se

Marinens nuvarande organisation kom till för 20 år sedan. Den utvecklades i en tid då ett väpnat angrepp på Sverige bedömes som osannolikt och Försvarsmaktens resurser riktades mot internationella insatser.

För att möta dagens behov mot bakgrund av det försämrade säkerhetsläget och medlemskapet i Nato, behöver den marina organisationen stöpas om. Det enligt marinchefen, konteramiral Johan Norlén, som tillsatt en projektgrupp som under hösten ska besöka de marina förbanden och kartlägga organisationen.

– Projektgrupp ny marin ska ge förslag på hur vi kan ändra eller justera den befintliga organisationen. Jag ska inte föregå projektgruppens arbete men det handlar om att säkerställa vissa funktionaliteter inom exempelvis ledning, utbildning, utveckling och logistik. Vi måste också skapa uthållighet i förbanden för att kunna bemanna operationer inom Nato som kan pågå i månader, ibland ännu längre.Läs artikel