[…] Sverige behöver nu ompröva vad vår säkerhet kräver, utan brådska eller panik, i samråd med våra nordiska och baltiska grannar och med de stora länderna i Europa. Ett viktigt steg som bör tas redan nu är att DCA stoppas eller sägs upp. Jag syftar då inte i första hand på det problematiska i att vi överlåter en viktig del av vår suveränitet till främmande makt (viket är illa nog). Avtalet kan även på kort sikt hota vår säkerhet. Om USA agerar från svenskt territorium kan det innebära stora risker. Jag pekar på två sådana.
1.Ett riskområde är den nordligaste delen av Norden och Ryssland. Även om USA säger sig vilja lämna Europa kommer stormaktsspänningarna i de arktiska områdena snarast att öka. På Kolahalvön och i dess närhet har Ryssland en rad baser för flotta och flyg, inklusive utrustning av kärnvapenbestyckade u-båtar, samt omfattande vapendepåer. Enligt en artikel i Bulletin of the Atomic Scientists (4/12 2025) är det fullt realistiskt att därifrån avfyra missiler (även med kärnvapen) mot mål i norra Finland (endast 160 km), Norge eller Sverige. Och omvänt.
Om USA skulle förfoga över baser i detta område kommer Ryssland att räkna med möjligheten av tillslag med kärnvapen eller andra kraftfulla vapen mot dess anläggningar – och överväga förebyggande (preemptive) anfall mot bland annat Sverige. Om baserna står under de nordiska ländernas kontroll finns ingen sådan risk. Läs artikel